موزاییک حیاطی,موزاییک شیاردار,موزاییک طرح دار

موزاییک حیاطی

در ادبیات مصالح ساختمانی و قطعات بتنی پیش ساخته، معمولا به موزاییکی که دارای شیار و طرح خاصی باشد و صاف نباشد موزاییک حیاطی گفته میشود.

امروزه شاخه تولید موزاییک نیز مانند دیگر صنایع در حال نوگرایی و تجدد و تازگی روزافزون میباشد، به طوری که ما شاهد ظهور هر روزه طرح ها و نمونه ها و رنگهای جدید و خاص برای موزاییک هستیم. در اینجا قصد داریم شما عزیزان همراه را با انواع نمونه های جدید موزاییک که در ساختمانهای تازه ساخت و قدیمی مورد استفاده قرار میگیرد آشنا کنیم. با ما همراه باشید:


 


موزاییک بتنی حیاطی چیست؟
موزاییک بتنی شیاردار چیست؟
موزاییک شیاردار یا حیاطی نوعی کفپوش بتنی میباشد که به واسطه داشتن شیارها و طرح هایی که در سطح آن ایجاد شده، کفپوشی مناسب جهت استفاده در محوطه های بدون سقف و روباز است. به این دلیل که در محوطه های روباز و بدون سقف که محل عبور عابر پیاده و یا هر گونه تردد دیگر میباشد، در صورت بارندگی یا یخ زدگی یا آلودگی به روغن یا سایر مایعات و مواد قابل لغزش، کف محل مورد نظر ممکن است حالت لغزنده گی به خود بگیرد و همین امر میتواند به اندازه ای برای استفاده کنندگان از محیط امری خطر آفرین باشد. ازاین رو سازندگان کفپوشهای سیمانی و بتنی که همواره در حال طراحی انواع و قطعه های جدید برای استفاده عموم میباشند به فکر طراحی و ساخت نوعی موزاییک به نام موزاییک حیاطی یا موزاییک شیاردار افتادند.
انواع موزاییک حیاطی:
۱٫ موزاییک حیاطی پرسی.
موزاییک حیاطی پرسی در واقع همان موزاییک دو لایه میباشد که در دو مرحله ی، پرس و ساب در کارخانه تولید میشود. مرحله اول یعنی پرس توسط یک ماشین پرس که معمولا دارای درجه فشار حدود ۸۰ الی ۴۰۰ تن میباشد انجام میشود. به این صورت که ابتدا لایه رویین موزاییک که نوعی بتن شل حاوی ماسه رنگی و پودر سنگ و سیمان تیپ۲ و آب میباشد و تا حدی هم رنگی شده در داخل قالب فولادی که داخل قالب هم قبلا با روغن کالوفین چرب شده است ریخته میشود. سپس لایه زیرین یا همان ناری که مخلوطی از ماسه نرم و سیمان است و نسبتا مرطوب میباشد، روی آن ریخته شده و به وسیله قطعه های مخصوص کاملا هموار و یکدست شده و بعد از پوشیده شدن آن توسط کله گی قالب به زیر دستگاه پرس میرود.
۲٫ موزاییک حیاطی ویبره ای: موزاییک ویبره ای نیز همانند تمام قطعات بتنی ویبره ای دیگر توسط یک خط نوار نقاله که همان میز ویبره است و یک دیگ مخلوط کن بتن تولید میشود. و برای هر چه مستحکمتر شدن قطعه یک مرحله گرمخانه و کوره نیز در فرایند تولید گنجانده شده است.

کلیه قطعات موزاییک های پرسی یا ویبره ای دارای انواع مختلف میباشند.
به این ترتیب که براساس نوع رنگ، عمق شیار، اندازه موزاییک، و همچنین شکل و ضخامت میتوان آنها را دسته بندی نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *