واش بتن چیست,طریقه ساخت واش بتن,انواع واش بتن,توضیح از گروه تولیدی اجرایی کریمی

واش بتن چیست؟ انواع واش بتن کدام است؟ طریقه تولید واش بتن به چه صورت است؟  اینها و چند مورد دیگر سوالاتی هستند که در این مطلب پاسخ داده میشوند.

واش بتن نوعی کفپوش بتنی است که با ترکیب سیمان، ماسه(در نوع پرسی دولایه)،شن رنگی،پودر سنگ،مواد پلیمری و آب تولید میشود. تمایز این نوع کفپوش در آن است که سطح آن به صورت زبر و دارای شن رنگی برامده و برجسته میباشد. درحقیقت تولید این محصول دو مرحله دارد، یعنی سطح این کفپوش بعد از گیرایش اولیه بتن آن توسط ماشین شوینده شسته میشود، تا حدی که سنگدانه های رنگی آن به صورت زبری کاملا از سطح بیرون دیده شوند و به این ترتیب یک سطح زیبا و در عین حال کاملا زبر را به مصرف کننده ارائه نماید.

انواع واش بتن:

۱.واش بتن پرسی: واش بتن پرسی در واقع نوعی موزاییک پرسی است که در دولایه تولید میشود، لایه زیرین یا ناری. و لایه رویین یا رنگ. لایه زیرین یا ناری در حقیقت هما ملات مرطوب ماسه و سیمان است که به واسطه ماسه تقریبا نرم و مرطوب بودن آن قابلیت بالایی در پرس شدن دارد. لایه رویین یا دنگ نیز نوعی بتن شل تهیه شده از سیمان سنگدانه رنگی و پودر سنگ و در بعضی موارد پودر پلیمر میباشد که لا ترکیب آب به صورت تقریبا شل درآمده و بعد از ریخته شدن ناری یا لایه زیرین در قالب ریخته میشود و در زیر سیلندر ماشین پرس قرار میگیرد. به نحوی که کاملا این دولایه در یکدیگر پیوند خورده و باهم پرس میشوند. این قطعه تولید شده پس از مدت حدود دو روز که در کارگاه و در یک فضای مرطوب نگهداری میشود برای انجام شستشوی سطح به پای ماشین شسنشو منتقل میشود. و بعد از شستشوی سطح آن و بیرون آمدن و دیده شدن کامل شنهای رنگی دوباره به قسمت دیگر کارگاه برای فرآوری و گیرش نهایی منتقل میشود.

۲. واش بتن ویبره ای: این قطه بتنی همانطور که از اسمش پیداست، به وسیله ویبره شدن به دست می آید. به این معنا که ترکیبات این کفپوش به طور کامل از شن رنگی و سیمان و پودر سنگ و پلیمر تهیه میشود یعنی کل محتویات آن از یک ترکیب درست شده در واقع یک لایه میباشد. بتن این نوع محصول به صورت بتن شل و خمیری مانند در داخل دیگ مخلوط کن به خوبی هم زده میشود و سپس به داخل قالبهایی از جنس لاستیک ریخته میشود، قالبها به صورت ردیفی روی نوار نقاله ای قرار میگیرند که در واقع میز ویبره نام دارد و عمل ویبره کردن(لرزاندن)  توسط این میز انجام میشود. بهد از ویبره شدن کامل بتن داخل قالب قالبها توسط اپراتور به گرمخانه یا کوره منتقل میشود  دمای گرمخانه که یک فضای اناقی شکل میباشد حدود ۵۰ درجه سانتیگراد است. واش بتن ها حدود ۳۶ ساعت در داخل گرمخانه میمانند و بعد از آن برای شسته شدن به دستگاه شستشو انتقال میابند. لازم به ذکر است که نحوه شستشوی هردو نوع واش بتن معمولا باهم فرقی ندارد.

 


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *