تاریخچه کاربرد موزاییک در هنر تزیین معماری جهان

در فرهنگ لغت آکســفورد، کلمه موزاییک به معنی یک هنر یا کار معرفی شده است که از ترکیب سنگ های کوچک رنگی یا شیشه های براق رنگی و مواد دیگر ساخته شده است که تشکیل یک تصویر زیبا را می دهد. در فرهنگ های بومی و ایرانی نیز برای موزاییک تعریف جدیدی بیان شده است که در ان موزاییک را تصویری که با چیدن منظم و همگون قطعات سنگ های رنگ یا سفال های پخته ریز در کنار هم که پارچین نیز نامیده می شود.

موزاییک

 

از دیرباز بناها و ساختمان های مشهور و معروفی را که نماد یک شهر یا کشور بوده اند با موزائیک و کاشی های زیبا تزئین می کردند که اولین نمونه های موزائیک پیدا شده در جهان مربوط به بیشتر از چهار هزار سال است.

ذهنیت و تفکر ساخت اولین موزائیک ها به زمانی بر میگردد که انسان ها برای تزئین محل زندگی خود از برگ درختان و رنگ های طبیعی بدنه گل ها و گیاهان استفاده می کرده است.

اولین نمونه موزائیک کاری که تاکنون کشف و مورد بررسی قرار گرفته است مربوط به ساختمان یک معبد بزرگ در بین النهرین می باشد که باستان شناسان زمان ساخت این معبد را سه هزار سال قبل از میلاد مسیح می دانند. تزیین این بنا با روشی شبیه موزائیک و با بهره جویی از قطعات مخروطی شکل سفال های رنگی طراحی و ساخته شده است.

ولی در تاریخ باستان اولین افرادی که بر روی پیشرفت کاشی کاری و موزائیک کاری سرمایه گذاری کردند مردمان یونان باستان بوده اند که در حفاری های باستان شناسی در تمدن های یونان باستان محوطه ای با یک سنگ فرش با قدمتی هشتصد سال قبل از میلاد مسیح کشف شد که با بهره جویی از سنگ ریزه های رنگی ساخته شده است و با اینکه این سنگ فرش دارای نظمی منقش نیست و شکل و حالتی ساده دارد اما می توان آن را گام آغازین طراحی و ساخت موزائیک های به شکل امروزی دانست و کمااینکه امروزه موزائیک ها می توانند تصاویر واقعی تری را به نمایش بگذارند و هر بیننده ای را مجذوب خود کنند.

 
 
 
 
 
موزاییک درجا در پارکینگ و اجرای موزاییک درجا،طراحی و ساخت ملات کف موزاییک درجا،کفسابی سالن موزاییک در جا،موزاییک لاشه سنگ و موزاییک سازان باتجربه و کاربلد کریمی.
موزاییک درجا،موزاییک یک تیکه،  ۰۹۱۹۶۳۷۶۶۹۸
گروه پیمانکاری کفسازی و کفسابی  وموزاییک کریمی با ابتکار و نوآوری طراحی های جدید و فوق العاده در طراحی و اجرای موزاییکهای یک پارچه و درجا.
 

موزاییک دیواری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *