موزاییک پشت بام،موزاییک ساده پشت بامی چیست؟ قیمت روز موزاییک پشت بام

دلیل استفاده از موزاییک پشت بام چیست؟!

اولا ایجاد یک پوشش مناسب و محکم و محافظ روی سطح ایزوگام، دوما کمک به سیستم عایق گرما و سرمای ساختمان، و سوما ایجاد یک محوطه آزاد با سطح صاف و باز روی پشت بام! ادامه مطلب را بخوانید👇

موزاییک پشت بامی چه نوع موزاییکی است و معمولا در چه ابعادی استفاده میشود؟ نحوه تولید آن چگونه است و محل مصرف و دلیل استفاده از آن چیست؟

برای گرفتن پاسخ در ادامه مطلب همراه ما باشید!👇👇

 

موزاییک پشت بامی چیست؟ برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا توضیح مختصری در مورد پشت بام و دلیل استفاده از موزاییک بر روی پشت بام ارائه بشود. همانگونه که مستحضرید با توجه به شرایط اقلیمی، در کشور هایی مثل ایران، سطح بیشتر پشت بامها به وسیله پوشش های عایق دار مانند ایزوگام پوشیده میشود.اما ایزوگام یا هر پوشش عایق دار مشابه دیگر، با وجود مزایای متعدد دارای چند نقطه ضعف و مشخصه آسیب پذیری نیز هست. که از آن قبیل میتوان به موارد زیر اشاره کرد: ۱.فرسایش در اثر تابش خورشید. ۲.زخمی شدن در اثر تردد و افتادن اجسام تیز و خشن. ۳.فرسایش در اثر بارندگی و آلودگی نزولات آسمانی به مواد شیمیایی. ۴. باد و طوفان. ۵. انباشته شدن خار و خاشاک و گرد وخاک که در اثر طوفان جمع شده. ۶. کهنگی و پوسیدگی در اثر گذر زمان. و دلایل بسیار متعدد دیگر. معمولا این موارد و مسائل دیگری از این دست نکاتی هستند که در طول عمر و نحوه عملکرد پوشش های پشت بام ها فوق العاده دخیل هستند. که میبایست برای هر یک از این نکات چاره ای اندیشید.

هر مشکلی در هر شاخه ای، بشر را برآن میدارد تا راه کاری برایش بیاندیشد!!

مسئله آسیب پذیری پوشش های پشت بامی نیز از آن مواردی هست که محققان و طراحان و سازندگان ساختمان را وادار به چاره اندیشی برای این موضوع نمود.

نتیجه چیزی نبود جز تولید موزاییک پشت بامی!

 

به این ترتیب بود که برای پوشاندن و محافظت از ایزوگام و پوشش های مشابه عایق روی پشت بامها، نوعی موزاییک پرسی با استحکام بالا،سطح ساده و صاف، بدون شیار و ضخامت متوسط به پایین و حداقل وزن تولید انبوه شد. این موزاییک به موزاییک پشت بام معروف شد.

ویژگیهای موزاییک پشت بام:

۱. مشخصه اول و مهم موزاییک پشت بام داشتن وزن کم است. توجیه دلیل لزوم دارا بودن وزن کم: از آنجایی که موزاییک پشت بام فقط به عنوان پوشش سطح عایق و ایزوگام روی پشت بام استفاده میشود، میبایست در عین حال که استحکام و ماندگاری بالایی دارد لازم است حدالمقدور دارای وزن کمتری هم باشد.

۲. دومین ویژگی موزاییک پشت بام دارا بودن سطح صاف و ساده بدون شیار میباشد.

چرا لازم است موزاییک پشت بام موزاییک ساده باشد؟

همین بدون شیار بودن موزاییک پشت بام هم خود میتواند به چند دلیل باشد. الف. از آنجایی که تردد و رفت آمد به پشت بامها و متناسب با آن نظافت و جارو کردن پشت بام معمولا کمتر انجام میشود لذا پشت بام در طول زمان محل انباشت خاک و خاشاک و آلودگی های تحت تاثیر باد وطوفان میشود، از این رو بهتر آن است که موزاییک به کار رفته روی پشت بام سطح صاف و بدون شیار داشته باشد.

نمونه موزاییک پشت بام با سطح ساده.

ب. دلیل دیگری که موجب میشود موزاییک ساده برای پشت بام مناسب تر باشد، این است که معمولا اهالی و ساکنین یک ساختمان به دلایلی که در بند الف گفته شد سطح پشت بام را مانند کف پارکینگ و دیگر محل های ساختمان شستشو و نگهداری نمیکنند از این رو در صورت آلودگی هوا و بارش بارانهای دود آلود و کثیف و جاری شدن در بین خطوط موزاییک غیر ساده، شیارهای موزاییک شیاردار فورا کثیف شده و در نتیجه سطح پشت بام خیلی زود تبدیل به یک فضای ناهنجار و کثیف میشود.

ج. دلیل دیگر اینکه موزاییک ساده را به علت نداشتن شیار و همچنین ضخامت کم میتوان حتی به صورت خشکه نیز کار کرد. و این نکته میتواند باعث هرچه سبک تر شدن ملاط زیر کار نصب موزاییک پشت بام بشود.

د. از خصوصیات دیگر موزاییک پشت بام این است که خود موزاییک که در بیشتر موارد با کوچکترین سایز در بازار یعنی ۳۰×۳۰ استفاده میشود، و به دلیل نداشتن شیار نسبت به موزاییک حیاطی میتواند قطر کمتر و در نتیجه وزن کمتری داشته باشد.

اینها چند دلیل از دلایل ساده بودن و بدون شیار بودن سطح موزاییک پشت بام میباشد.

 

دلیل مناسب تر بودن موزاییک ۳۰×۳۰ نسبت به موزاییک ۴۰×۴۰ در پشت بام چیست؟

اینکه چرا موزاییک ۳۰×۳۰ برای پشت بام بهتر از موزاییک ۴۰×۴۰ هست معمولا سه دلیل دارد!

۱. موزاییک ۳۰×۳۰ نسبت به موزاییک ۴۰×۴۰ سبک تر است و وزن کمتری دارد.

۲. در نصب موزاییک ۳۰×۳۰ استاد بنا به واسطه کوچکتر بودن قطعه، به خوبی میتواند شیب بندی سطح پشت بام را جهت جاری شدن وتخلیه آبهای کف پشت بام تنظیم واجرا کند!

۳. دلیل دیگر و مهم این موضوع که به چه علت روی پشت بام ها موزاییک۳۰×۳۰ مناسب تر از موزاییک ۴۰×۴۰ میباشد این است که، موزاییک ۳۰×۳۰ به علت داشتن ضخامت کم و همچنین هزینه کمتر در تولید، دارای قیمت کمتری نسبت به موزاییک ۴۰×۴۰ میباشد. وهمین امتیاز سازندگان ساختمان را بر آن میدارد تا روی پشت بام و برای پوشش ایزوگام و عایق بندی پشت بام خود از موزاییک ۳۰×۳۰ به جای موزاییک ۴۰×۴۰ استفاده نمایند.

دلیل استفاده از موزاییک طوسی روی پشت بام!

چرا موزاییک طوسی برای پشت بام مناسب تر است؟

پاسخ این سوال بسیار روشن است. شما یک سطحی را در نظر بگیرید که به طور مدام در معرض و مجاورت آلودگی دود و غبارهای دود آلوده شهری میباشد، از طرف دیگر به هنگام بارندگی ها همواره بارانهای آلوده به مواد سیاه و دوده ماشین آلات و کارخانجات بر روی آن مینشیند، به نظر شما برای ماندگاری تمیزی در این سطح بهتر است رنگ زمینه سفید و روشن باشد یا تیره و طوسی!؟ بله جواب روشن است در صورت تیره بودن سطح، آلودگی و دود و سیاهی کمتر به چشم می آید!

چگونه میتوان برای پشت بام خود موزاییک خوبی را با قیمت مناسب خرید. سوالی که پاسخ آن نزد ماست تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *