موزاییک پرسی، تعریف و نحوه تولید

موزاییک پرسی چیست و چگونه تولید میشود؟ قیمت موزاییک پرسی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

موزاییک پرسی به موزاییکی گفته میشود که مصالح و مواد اولیه آن بعد از ترکیب و مخلوط شدن، تا حد مشخص و محدودی مرطوب شده و سپس با دستگاهی به نام پرس هیدرولیک پرس میشود. به این ترتیب موزاییک پرسی استحکام اولیه خود را از اعمال فشار و پرس شدن میگیرد.

مصالح تشکیل دهنده و مراحل تولید موزاییک پرسی:

موزاییک پرسی معمولا از دو لایه رویه و پشته تشکیل میشود، که مواد و مصالح لازم برای هر لایه آن به روش مخصوص خود عمل آوری شده و سپس در قالب های مخصوص و با یک پیمانه مشخص با یکدیگر ترکیب میشوند، و بعد از آن قالب پر شده برای اعمال فشار داخل دستگاه پرس قرار میگیرد و بعد از انجام پرس، موزاییک تازه ساخته شده شکل و طرح قالب را به خود میگیرد و برای خشک شدن در قفسه قرار میگیرد. لازم به ذکر است که مقدار و درجه فشار موزاییک در دستگاه پرس به چند فاکتور بستگی دارد که مهمترین آنها سایز و مساحت سطح موزاییک، قطر موزاییک، نوع مواد اولیه موزاییک و استحکام درخواستی مشتری میباشد.

موزاییک، کفپوش سیمانی، پیش ساخته چیست؟

موزاییک یا چیدمان پیش ساخته چیست؟ انواع موزاییک کدامند؟

نحوه تولید انواع  موزاییک! نحوه ایجاد طرح بر روی موزاییک!

واش بتن از تعریف لغت تا تعریف فیزیکی

واش بتن چیست؟

تعریف واش بتن در لغت:

بتن شسته! کاملا مشخص و روشن است که این عبارت لاتین، یک عبارت توصیفی بوده  و در واقع شرح وضعیت نوعی قطعه بتن است. نوعی بتن که ظاهرش شسته شده و با دیگر قطعات بتنی فرق دارد. اما نکته این است این شسته شدن بتن چگونه میتواند باعث تفاوت ظاهری قطعه شود.  پاسخ به این سوال چیزی است که میتواند تعریف فیزیکی قطعه باشد. 

واش بتن در تعریف فیزیکی :

واش بتن امروزی یا همان قطعه بتن شسته در حقیقت نوعی موزاییک میباشد که در حدود شصت سال قبل برای اولین بار در شهرهای پر باران اروپا از جمله شهرهای توریستی روسیه تولید و در پیاده رو ها بعنوان یک کفپوش بتنی مفید و زیبا مورد استفاده قرار گرفت. از تاریخ دقیق تولید صنعتی و استفاده این قطعه در ایران حدود بیست سال میگذرد، اما نکته ای در این باره وجود دارد، اینکه واش بتن سنتی یا همان بتن شسته یکپارچه از سالهای بسیار دور یعنی حدود ۸۰ سال قبل در ایران اجرا میشده و میتوان قدمت این نوع کفپوش را در ایران بسیار قبل تر از دیگر کشورها دانست. 

 گفتیم که واش بتن صنعتی نوعی موزاییک میباشد، اما باید توجه داشت که این نوع موزاییک یک مشخصه بسیار مهم نسبت به موزاییکهایی که قبلا دیده ایم دارد و آن سطح زبر و حالت برجسته سنگدانه های سطح آن میباشد. هنگامی که این قطعه در کارخانه تولید میشود در حقیقت سطح آن که پوشیده از سنگدانه های ریز و درشت بوده و دارای رنگهای متنوع میباشد به صورت زبر و کاملا برجسته ساخته میشود و دلیل آن این است که این قطعه بتواند برای استفاده در سطح پیاده روها و محوطه های بدون سقف که معمولا در زمستان و فصول بارندگی لغزنده است، مناسب باشد. بنابراین به راحتی میتوان دریافت که واش بتن به لحاظ مشخصات فیزیکی که دارد برای استفاده در محوطه های روباز و بدون سقف مناسب تر است.